Kirada ‘Yüzde 25’ Sınırı Bitiyor

TÜKONFED Başkanvekili Av. İbrahim Güllü ve TÜKONFED Emlak Komisyonu üyesi ve Emlak Federasyonu (EMFED) Gayrimenkul Danışmanı Halil Güven,  yüzde 25 sınırlamasının 1 Temmuz itibarıyla kalkmasıyla devreye girecek sistemi @liderhabertv @liderhabercomtr‘a anlattı.

@muhubetaskin ve İrem Güneybaz’ın özel haberi
Güven, yeni dönemde kira artışlarının Türk Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesi uyarınca yapılacağını, 2 Temmuz tarihinden itibaren yenilenecek olan kira sözleşmelerinde yüzde 25 sınırı uygulanmayacak. Bu, önemli bir ayrıntı” diye ekledi. Güven, kira artış oranlarının her ay TÜİK tarafından açıklanan TÜFE 12 aylık ortalama değişim oranına göre hesaplanacağını belirterek, “Kanunen artış oranı TÜFE 12 aylık ortalama değişim oranını geçemeyecek. Mahkemeler dahi bu oranın üzerinde artışa karar veremeyecek” dedi.
TÜKONFED Başkanvekili Av. İbrahim Güllü kira artışlarının önlenebilmesi için, “bölgeye göre tavan fiyat uygulanmasının gerekliliğine dikkat çekerek, “Hem bölgenin hem de evin özellikleri dikkate alınarak bir fiyat belirlenmesi gerekir.”
0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*